Na návšteve v paradajkom skleníku Farmy Babindol

Na návšteve v paradajkom skleníku Farmy Babindol

Ochutnali ste už paradajku zo skleníkov v Babindole či v Leviciach? Ja som presvedčený, že áno, aj keď o tom možno ani neviete. Pretože ak si dávate záležať na tom, aby ste si v obchode kúpili slovenskú paradajku, je veľmi pravdepodobné, že si kúpite práve túto. Ja som ich zákazník už dlhé roky, a veľmi sa teším, že sa mi podarilo pozrieť sa na to, ako sa paradajky pestujú priamo v jednom zo skleníkov, v Leviciach.

Všetko začína zasadením malej a mladej paradajky do kokosového substrátu a jeho následné umiestnenie do skleníka. Každá rastlina je následne ručne pripojená na malú kapiláru, ktorá zaručuje pravidelný prísun vody a živín, presne podľa aktuálnych podmienok v skleníku. Množstvo živín sa totiž mení podľa teploty, vlhkosti, ale aj toho, ako sa daným rastlinám darí – všetko je riadené agronómom v počítačovej miestnosti.

Skleník je naozaj veľký a paradajky tu rastú v dlhých radoch, medzi ktorými je priestor na vozík, pomocou ktorého sa paradajky zbierajú. Na konci života rastliny môžu niektoré z nich merať až 16 metrov.

Než ale na rastline narastie paradajka, je potrebné, aby kvitnúcu rastlinu niekto opelil. A tu prichádza na pomoc hmyz, pretože jediný iný spôsob by bol rastliny opeľovať ručne. A tento proces by bol veľmi zdĺhavý a neefektívny. Čmeliaky robia svoju prácu naozaj dokonale, pretože opelia každý jeden kvet – vo výsledku sa to prejaví nádherným strapcom, ktorý má na konci každej stonky jeden plod.

Paradajky dozrievajú postupne, najskôr tie, ktoré sa nachádzajú najbližšie pri hlavnej stonke. Paradajky na druhom konci sú zelené najdlhšie. Je veľmi dôležité správne odhadnúť, kedy je najvhodnejší čas strapec paradajok obrať. A tu v Babindole to naozaj vedia.

Keď som sa prechádzal po skleníku, a pozrel som sa vľavo či vpravo, videl som takéto dlhé rady paradajok. Keď sú paradajky pripravené na zber, prebieha to tak, že, pracovník, ktorý je za to zodpovedný sa medzi dvomi radmi dozretých paradajok pohybuje s vozíkom a jednotlivé strapce odstriháva.

Paradajky sa podľa aktuálnych objednávok balia. Všimnite si, že sú ešte stále na zelených stopkách, čo je veľmi dôležité. Ak by sme ich totiž odtiaľ odtrhli, vydržali by kratšie čerstvé. V stonke sa stále nachádza voda a živin, ktoré môže plod čerpať.

Paradajky si môžete kúpiť aj priamo v skleníkoch, kde sa do predaja dostanú len pár hodín po obratí. Predávajú rôzne odrody, ktoré sa odlišujú svojou farbou, ale aj chuťou. Moja najobľúbenejšia je odroda Tramezzino, ktorá patrí medzi najsladšie.

Aj tieto paradajky sú o niečo drahšie ako paradajky dovezené zo Španielska či Holandska. Je to tak preto, lebo paradajky dozrievajú vždy na rastline, čo predlžuje časť rastu. V prípade zahraničných paradajok sa oberú paradajky, ktoré sú ešte takmer úplne zelené, a dozrievajú cestou. Priamo na farme tak vznikne menej odpadu (keďže tu posledné dve zelené paradajky odstrihávajú), čo cenu paradajok značne znižuje. Ja si preto vždy vyberiem paradajku, ktorá je naša, slovenská. A mne veľmi chutia práve tie z Babindolu!

O Lokálžrawetz